Conan Exiles - S civilizací se vůbec nepočítá
Hra se může docela slušně vymlouvat, že jako jde o exil a že tudíž je tam pouze příroda a nic než příroda. Žádné další interakce s herním světem se nekonají, resp. všechny jsou pouze bojové.
Respawn - teleport smrtí
Když je vaše postava zabita, může se respawnovat pouze v úvodní poušti. Později si k tomu také přidá karimatka a postel, takže po celé mapě světa máte tři respawnovací lokace. Karimatku a postel musíte strategicky rozmístit po mapě tak, abyste se zhruba respawnovali vždy poblíž svého aktuálního působiště. Navíc svět nemá žádnou časovou soudržnost, takže pokaždé je obnoven. Čili přeběhnout přes půlku mapy se všemi znovu živými nestvůrami v plné síle, je dost problém. Když přenášíte v inventáři suroviny z místa na místo, je nejrychlejší cestou sebevražda skokem ze skály při svlečeném brnění a respawn na druhém místě. Takto to tvůrci jistě neplánovali.
Noci jsou tu dlouhé
Střídání dne a noci by se v Conanovi dalo nazvat jakýmsi ponocovacím ultrarealismem. Jednak noc nastává oproti ostatním hrám docela často, soumrak padá bleskurychle a noc je dost dlouhá. Tma je navíc tak temná, že v ní nelze dělat nic. Nějaké prolézání skal nebo boj je ve tmě vyloučen a kdo by se pořád vyráběl a tahal s pochodněmi, které navíc vylučují vyzbrojení se obouruční zbraní. Nezbývá než celou noc prosedět u ohníčku, což je vskutku buzerace a nebo opět spáchat sebevraždu skokem z nejbližší skály a respawnovat se do dne. Ano, člověk by si neustále mohl i zvyšovat světelnost v grafickém nastavení hry přechodně na každou noc, ale takové řešení je dost bizarní.
Nedodělané koncepty a chyby
Tak například tu prší uvnitř baráků! Sice to ničemu prakticky nevadí, kdyby to člověku tolik nevadilo.
A tak celý dojem ze hry Conan Exiled je ten, že je to pouze kulisa pro multiplayer. Multiplayeristé zde navíc mají pár blbůstek jako stavění a výroba, ovšem k ničemu to vlastně není. Ano, je zde sice koncept udělat si vlastní pevnost s vodními příkopy, hradbami a deskami s bodáky někde na skalním viklanu a tu si opevnit vlastními lukostřelci a mít vlastní síť dělníků a horníků, jde to. Jenže koho to bude při vší té práci a organizační náročnosti bavit?
Pár poznámek k činnostem
Platí zde nepsané pravidlo, že chlap je vždy v boji silnější než ženská. Hra vám to ale nikde předem neoznamuje. Také si pořád musíte vyrábět ve speciální kuchyni jídla a lektvary na léčení. Přitom léčení probíhá tak pomalu a zdlouhavě, že prakticky po celou hru mačkáte klávesu na upečené maso v inventáři a po celou dobu se pořád kontinuálně pomalinku léčíte. Prakticky nikdy ve hře neběháte s plným zdravím! Je to únavné pořád mačkat lektvary jak řidič lokomotivy.
Inventář je při tom množství zbytečných věcí nepřehledný, nosnost je značně omezená a problémem je vysoký počet jednotek zboží jednoho typu. Máte například 400 klacků a abyste pořád odpočítávali kolik klacků musíte dát do truhly, abyste si k tomu mohli vzít ještě 70 kamenů, když při tom všem máte na sobě ještě třicetikilovou pancéřovou sukeň. Je to jedním slovem pitomé!
Rozvoj postavy je naproti tomu docela slušný. Na každém levelu máte několik skillpointů a ty rozdělujete mezi nové dovednosti. Bohužel většina jich je omezena minimálním levelem, takže čekáte a čekáte na daný level a přitom stále máte zvětšující se hromadu neupotřebených skillpointů.
Souboje jsou sice celkem rychlé a brutální, když máte aktuální zbraň, jakou váš level zrovna dovoluje. Bohužel ve většině případů tomu tak není, a než uřežete takového slona, vrhnou se na vás mezitím dva tygři. Ustřílet velké zvíře lukem je nemožné. V soubojích není jasné, jaký vliv má mačkání směrových kláves a klikání různých tlačítek myši na vedení úderů, jestli je vůbec nějaký. Občas se kvůli chybám také stane, že obojovávané velké zvíře jako slon vyletí najednou do nebes, vzápětí spadne a chcípne. Bohužel tuto chybu jsme již viděli v mnoha hrách.
Problémem je také máchání do prázdna při selhávání zaměřování a přiblble působí hlavně sekání mečem do stran, zatímco nepřítel je vepředu, řeže do vás sekyrou a slabý není.
Průserem je také stamina. Škoda, že její potřebu tvůrci do hry vůbec implementovali. Ubírá ji hlavně máchání těžkými zbraněmi, jako např. obouručním kyjem. Jakmile klesne na nulu, jste na chvíli úplně paralyzováni a pokud je nepřátel zrovna víc, prostě vás uřežou k smrti.